top nav tools left nav
Siteoverzicht Contact Home

Nitraatresidudrempelwaarden in 2011 en gevolgen bij overschrijding  

Nitraatstikstof die uitspoelt uit de bodem heeft een negatieve invloed op de waterkwaliteit. De hoeveelheid nitraatstikstof in het bodemprofiel van 0 tot 90 cm moet op het einde van het groeiseizoen of na de oogst dan ook zo klein mogelijk zijn. Om dat op te volgen bepalen de erkende laboratoria in de periode tussen 1 oktober en 15 november het nitraatresidu. Als een bepaalde nitraatresiduwaarde (drempelwaarde) wordt overschreden, legt de Mestbank begeleidende maatregelen op om toekomstige overschrijdingen te vermijden.

Wat is de drempelwaarde?
De drempelwaarde is het maximale nitraatresidu dat in de bodem aanwezig mag zijn opdat uitspoeling van nitraat tot een minimum beperkt kan blijven. De drempelwaarde op een perceel is afhankelijk van 2 parameters:

  • het bodemtype: er wordt een onderscheid gemaakt tussen:
    • zandgronden
    • zware kleigronden
    • andere gronden dan zandgronden of zware kleigronden
  • de teelt: er wordt een onderscheid gemaakt tussen:
    • specifieke teelten: fruitbomen, chrysanten, snijbloemen, snijplanten, winterbloeiende halfheesters, groenten (groep I, groep II of groep III)
    • niet-specifieke teelten: akkerbouwgewassen
    • grasland dat uitsluitend gemaaid wordt
    • grasland dat begraasd en/of gemaaid wordt

De gebieden waar de waterkwaliteit onvoldoende is, zijn aangeduid als focusgebieden. In 2011 is 283.000 ha of 42% van het Vlaamse landbouwareaal als focusgebied afgebakend.
De drempelwaarden voor grasland in 2011 liggen in de focusgebieden lager dan in de niet-focusgebieden. Voor de andere teelten is er geen verschil in drempelwaarden in of buiten de focusgebieden.

Bekijk hier de algemene kaart met de focusgebieden en de gedetailleerde kaarten met de focusgebieden per gemeente.

Naar boven

Drempelwaarden 2011 in niet-focusgebieden

Drempelwaarden 2011 in niet-focusgebieden

Naar boven

Drempelwaarden 2011 in focusgebieden

Drempelwaarden 2011 in focusgebieden

Naar boven

Wat als de drempelwaarde is overschreden?
Als de drempelwaarde wordt overschreden in 2011, moet in 2012 een maatregelenpakket met begeleidende maatregelen worden toegepast. 

Naar boven

top
Copyright 2010, Vlaamse Landmaatschappij
Disclaimer | Siteoverzicht
Vlaamse overheid